<style>.lazy{display:none}</style>Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı
Ücretsiz Kurslar Kurs Veren Belediyeler Halk Eğitim Merkezi

Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı

Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı

Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı

Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı Kursunu Eğitim Süresi 178 Saattir.

Halk Eğitim Merkezlerinde Açılan  Aşçı Çırağı Kursuna Katılmak İçin 18 Yaşını Tamamlamış Olmak Ve En Az Okur Yazar Olmak Şartları Aranır.

Programın Amaçları
Aşçı Çırağı Kurs Programını Bitiren Bireyin,
1. Besin Öğelerini Ve Besin Gruplarını Dikkate Alarak Porsiyon Miktarlarını Tespit Etmek
2. Ulusal Ve Uluslararası Mevzuata Göre Toplu Gıda Üretimi Yapılan Yerlerde Gıda, Çalışma Ortamı Ve Ekipmanlarının Hijyenini Sağlamak
3. Hijyen Kurallarına Ve İşlem Sırasına Göre Elde Ve Makinede Bulaşık Yıkamak Ve Bulaşık Sonrası Çöpleri Atmak
4. Sebzeleri Hijyen Ve Sanitasyon Kurallarına Uygun Olarak Pişirmeye Hazırlamak
5. Uluslararası Pişirme Usullerine Göre Sebze Garnitürlerini Çeşitli Tekniklerde Pişirmek
6. İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Fond, Lezzet Verici Karışımlar Ve Çorbaları Reçeteye Uygun Hazırlamak
7. Reçeteye Göre İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Çeşitli Teknikler İle Yumurtaları Pişirmek
8. Reçeteye Göre İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Kolay Hamur İşleri Hazırlamak İçin Gerekli Bilgi Ve Beceriye Sahip Olması
Amaçlanmaktadır.

Aşçı Çırağı Kursu Eğitimi Günde En Fazla 8 Saat Olarak Teorik Ve Uygulamalı Olarak Yapılır.

Halk Eğitim Aşçılık Kursu Aşçı Çırağı Kursu Konuları

12 Saat Süreli Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği:
İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Amacı Ve Önemi, İş Kazası Ve Meslek Hastalıklarından Korunma, Tehlikelerden Kaynaklanan Risklere Karşı Önlem Alma, Acil Durumlarda Gereken Tedbirleri Alma Konularında Eğitim Verilir.

12 Saat Süreli Besin Öğeleri Ve Besin Grupları:
Çocuk Ve Yetişkinlerde Günlük Besin Öğeleri Ve Gereksinimleri, Farklı Besin Grupları İçin Porsiyon Miktarı Hakkında Eğitim Verilir.

12 Saat Süreli Hijyen Ve Sanitasyon:
Ulusal Ve Uluslararası Mevzuata (HACCP, TSE EN, ISO VB.) Göre Personel Hijyeni Kurallarını, Ulusal Ve Uluslararası Mevzuata (HACCP, TSE EN, ISO VB.) Göre Toplu Gıda Üretimi Yapılan Yerlerde Gıda Hijyenini, Ulusal Ve Uluslararası Mevzuata (HACCP, TSE EN, ISO VB.) Göre Toplu Gıda Üretimi Yapılan Yerlerde Çalışma Ortamının Hijyenini, Ulusal Ve Uluslararası Mevzuata (HACCP, TSE EN, ISO VB.) Göre Toplu Üretim Yapılan Yerlerde Ekipman Hijyenini Sağlama Konularında Eğitim Verilir.


6 Saat Süreli Bulaşık Yıkama Ve Çöp Atımı:
Hijyen Kurallarına Ve İşlem Sırasına Göre Bulaşığı Elde Yıkamak, Hijyen Kurallarına Ve İşlem Sırasına Göre Bulaşığı Makinede Yıkamak, Hijyen Ve Sanitasyon Kurallarına Göre Çöp Atımı Konularında Eğitim Verilir.

20 Saat Süreli Sebzeleri Pişirme:
Hijyen Ve Sanitasyon Kurallarına Göre İşlem Sırasına Göre Sebzelerin Hazırlanması, Sebzelerin Hijyen Ve Sanitasyon Kurallarına Göre Tekniğine Uygun Olarak Doğranması, Lezzet Verici Karışımları Hijyen Ve Sanitasyon Kuralları Ve Tekniklerine Göre Kullanma, Hazırlanan Sebze Ve Lezzet Verici Karışımları Hijyen Ve Sanitasyon Kurallarına Göre Saklamak Konularında Eğitim Verilir.

40 Saat Süreli Sebze Garnitürleri:
Uluslararası Pişirme Tekniklerine Göre Sebze Garnitürlerini Haşlamak, Buharda Ve Kendi Suyunda Pişirmek, Sebze Ve Garnitürleri Sos İçinde Ve Sote Ederek Pişirmek, Sebze Ve Garnitürleri Parlatarak Ve Graten Ederek Pişirmek, Sebze Ve Garnitürleri Bol Yağda Kızartarak Ve Izgara Yaparak Pişirmek Konularında Eğitim Verilir.

22 Saat Süreli Fond Ve Temel Çorbalar:
Çorbalar İçin Ön Hazırlık Yapmak, İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Berrak Ve Kremalı Çorbalar Hazırlamak, İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görüntüde Taneli Ve Püreli Çorbalar Hazırlama Konularında Eğitim Verilir.

18 Saat Süreli Yumurta Pişirme:
Yumurtaları Reçeteye Ve Kullanım Yerine Göre Haşlayarak Pişirmek, İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Sahanda Yumurta Pişirmek, İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Omlet Pişirmek, İstenilen Kıvam, Renk, Lezzet Ve Görünümde Pankek Ve Krep Pişirmek Konularında Eğitim Verilir.

36 Saat Süreli Kolay Hamurlar:
Çırpılarak Yapılan Hamur Tekniğine Göre İstenilen Pişkinlik, Renk, Tat Ve Görünümde Çeşitli Kekler Hazırlamak, Reçeteye Uygun Olarak Hazırlanmış Hamurdan İstenilen Pişkinlik, Renk, Tat Ve Görünümde Basit Kurabiyeler Hazırlamak, Uygun Hamurdan İstenilen Renk, Lezzet Ve Pişkinlikte Poğaça Hazırlamak, Hazır Ürünlerle İstenilen Lezzet Ve Görünüşte Çeşitli Tatlılar Hazırlamak Konularında Eğitim Verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Sevda dedi ki:

  Aşçılık kursu

 2. Zeliha Polat Kekeç dedi ki:

  Kaç ay sonra aşçılık belgesi alınabiliyor?

  1. Ustalık belgesinden bahsediyorsanız
   En az 4. Seviye kurs bitirme belgesi ile sınava girilebilir. Aşçı kursu 2224 saat bir yıldan fazla sürer ve kursu bulmak zordur, her yerde açılmaz.
   Meslek tecrübeniz var ise 4-5 seviye mesleki yeterlilik belgesi alarak ustalık sınavına girilebilir, en kısa yol budur.

 3. Hüseyin kuyubasi dedi ki:

  Ben aşçılık kursuna katılmak istiyorum,şuan açılmış sayısı tam olan bı çalışma varmı.yada ne zaman açılacak.bilgi alabilirmiyim

  1. halk eğitim merkezlerinden yada e-yaygın sisteminden kurslara kayıt olunabilir, kurs açılması talebinde bulunulabilir.

 4. Alişan gezek dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabilirim

  1. Halk eğitim merkezlerinden yada e-yaygın sisteminden kurslara kayıt olunabilir, kurs açılması talebinde bulunulabilir.

 5. Ümit dedi ki:

  Soracagım soru ….bu kadar egitim verilecek malzemeler.bizdenmi

  1. Yemek yapmak için çoğunlukla kursiyerlerden haftalık malzeme almak için para toplanır.

BİR YORUM YAZ